5 tipů, jak zbavit domácnost nadměrné vlhkosti

Nadměrné vlhko a s ním spojené problémy často trápí nejen obyvatele starší zástavby, ale i majitele nových bytů či domů. Jak se nepříjemné vlhkosti zbavit? Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

1.Větrejte správně

Základním principem je pravidelné větrání. Nejlepší je větrat krátce a intenzivně. Klidně otevřete několik oken najednou a udělejte pořádný průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Během léta můžete větrat i celý den.

2.Měřte vlhkost

Ideálně by se měla vlhkost v bytě pohybovat mezi 45-60 %. Ve chvíli, kdy se vyšplhá nad tuto hranici, se můžete začít potýkat s plísněmi a roztoči. Proto pravidelně stupeň vlhkosti měřte vlhkoměrem. Budete v obraze a můžete v případě potřeby včas zakročit.

Řešením může být i pořízení klimatizace do bytu, která automaticky udržuje stabilní hodnotu vlhkosti. Podobně funguje také tepelné čerpadlo vzduch-voda. Nejen v moderních pasivních domech se stále častěji využívají větrací systémy s možností rekuperace tepla. Ty zvýší kvalitu vzduchu, filtrují ho a udržují stálou hladinu vlhkosti.

screen-czechklima-cz-tepelne-cerpadla

3.Kontrolujte ohrožená místa

Rizikovými místy, kde se plíseň v důsledku vlhkosti začíná vytvářet jako první, jsou rohy místností, stěny za nábytkem, okolí oken a dveří a také spáry u dlažeb. Pokud na plíseň narazíte, co nejdříve ji zlikvidujte pomocí dezinfekčních prostředků. Čím dříve s ní začnete bojovat, tím lépe pro vás a vaše zdraví.

4.Pozor při koupání, vaření a sušení prádla

Za problémy si často můžeme sami. Kvůli vaření, sprchování, praní a sušení prádla se stupeň vlhkosti často šplhá do závratných výšin. A když navíc málo nebo dokonce vůbec nevětráme, problém je na světě. Voda, která se při všech těchto činnostech odpařuje, se začne srážet na stěnách.

Proto otevřete okno, během sprchování zapněte větrák a při vaření digestoř. V místnosti, kde sušíte prádlo, pravidelně větrejte a zároveň udržujte dostatečné teplo.

5.Zasáhněte preventivně – proti vlhkosti i plísním

Nábytek nestavte příliš blízko stěny a ujistěte se, že tudy může proudit vzduch. Zkontrolujte také, zda vám nezatéká do oken. Veškeré místnosti, ve kterých nemáte umístěné okno (koupelna, WC, spíž…) by měly být vybavené odvětrávacím systémem. A pokud nejsou, nenechávejte dveře do těchto místností dlouho zavřené a nechte tudy proudit vzduch.

Během zimních měsíců i chladných jarních či podzimních dní dostatečně topte. Čím je vzduch ve vašem interiéru teplejší, tím více vody přirozeně vstřebá. A pokud se vám nechce vlhkost stále hlídat, přenechte tuto starost třeba moderní nástěnné klimatizaci nebo tepelnému čerpadlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *