Provoz chaty je jednou z posledních věcí, na které drtivá většina z vás myslí. Pořídit si krásnou chatičku v nádherné přírodě, kde vám lišky budou dávat dobrou noc, je sice více než lákavá představa, ovšem i tak je třeba myslet na finanční náklady, které se k užívání a provozu chaty neodmyslitelně pojí. Pokud si tedy plánujete koupit chatu, je dnešní článek jako stvořený přímo pro vás a vy byste si jej rozhodně neměli nechat ujít.
Uvědomte si, že budete platit dvakrát
Hned zkraje si nalijeme čistého vína – pokud se k vašemu trvalému bydlení, ať už to bude byt nebo domeček, rozhodnete pořídit ještě další objekt v podobě chaty, pak počítejte s tím, že některé poplatky chtě nechtě budete nuceni platit dvakrát. Týká se to například poplatků za revizi komína nebo hromosvodu, což se samozřejmě týká jen těch, kteří bydlí v domě.
Provoz chaty, aneb daně a poplatky
V první řadě počítejte s placením daně z nemovitosti. Ve chvíli, kdy si pořídíte novou nemovitost – tedy chatu – tak ji budete nuceni přihlásit na finančním úřadě, kde podáte přiznání nemovitosti. Je to povinné, takže netřeba myslet na kličky, jak se z tohoto placení vyhnout. Bude-li se vaše chata nacházet v chatové oblasti, s největší pravděpodobností vás ještě čekají údržbové poplatky. Nebude to kdovíjaká suma, ale do výdajů si to započítat můžete.
Poplatky za komín a hromosvod
Bydlíte-li v bytě, pak pro vás bude povinnost platit za revizi komínu a hromosvodu překvapením. Pamatujte, že na funkčnost komína se vztahuje povinnost kontroly spalinových cest, kterou je třeba provést jednou ročně. Poplatky za revizi hromosvodu rovněž nejsou kdovíjak vysoké – řádově kolem 1000-2000 Kč – a i ty budete muset jakožto majitelé chaty platit.
Zaplatíte si i za pohodlí
Kdo si nepořídí chatu někde na samotě u lesa a bude v ní chtít využívat veškeré vymoženosti dnešní doby, ten si bude muset za tento komfort připlatit. Poplatky se týkají vodného a stočného, odvozu odpadu, elektřiny a dalších věcí, jež jsou pro nás v běžném životě naprostou samozřejmostí.