Ovoce je pro lidské zdraví velmi důležité. Je v něm totiž obsažena spousta vitamínů a vlákniny, které naše tělo rozhodně potřebuje. Mírnou nevýhodou nějakých druhů ovoce je skutečnost, že podléhá zkáze. Velmi brzy může začít například hnít a takové kousky je zapotřebí vyhodit. Pokud přemýšlíte, jak ovoce uchovat delší dobu, abyste si na něm mohli pochutnávat třeba i v zimě a na jaře, rada je jednoduchá – vyzkoušejte sušení ovoce.
Sušení ovoce není nic extra složitého. Asi nejjednodušší cestou bude pořízení tzv. sušárny na ovoce. Tu využijete hlavně v případech, kdy plánujete sušit větší množství ovoce. Pokud se vám do tohoto speciálního zařízení nechce investovat, nevěste však hlavu. Vystačíte si totiž bez problémů i bez něho.
Sušení v troubě
Ano, ovoce můžete efektivně usušit i v obyčejné troubě. Základem je, aby se jednalo o horkovzdušnou troubu s ventilátorem. Tím je zajištěna potřebná cirkulace vzduchu a důležitý odvod vlhkosti. A jak dlouho ovoce v troubě sušit? Záleží na druhu ovoce, ale také na tom, jak je pokrájeno, ideální je sledovat a občas ovoce ochutnat, tím zjistíte, kdy je ten pravý čas troubu vypnout.
Sušení na radiátorech
Další možností je sušení ovoce na radiátorech. Zde bude docházet k velice pozvolnému sušení, ovoce na ústředním topení můžete ponechat bez problémů několik dnů. Výhodou tohoto způsobu je i to, že vám postupně schnoucí ovoce provoní danou místnost.
Jaké ovoce sušit?
Asi vás bude zajímat, jaké ovoce se nejčastěji využívá k sušení a následnému uschování? Jedná se zpravidla o jablka, hrušky, meruňky, broskve, švestky, ale i bobulovité ovoce. Vždy je dobré ovoce důkladně připravit – nakrájet na co nejmenší plátky, abyste se vyhnuli možnosti vzniku plísně a tím jeho znehodnocení – takže ani tento základní krok jakkoliv nepodceňujte!