Stavební spoření se nám sejde, ať už máme v plánu šetřit nebo si výhodně půjčit. Jde o nejzajímavější státem garantovaný způsob ukládání peněz. Ani v tomto roce 2015 se žádná pravidla pro státní podporu nemění.
Účelové omezení podpory, které bylo v plánu, neprošlo. Původně se měl státní příspěvek omezit pouze na financování vlastního bydlení. Neprošla dokonce ani další změna, podle které by stavební spoření mohly mimo stavebních spořitelen nabízet i bankovní domy.
Nejlepší dlouhodobý spořící produkt
Stavební spoření se v roce 2015 považuje za jeden z nejlepších depozitních produktů pro dlouhodobé spoření s odpovídajícími výnosy. Stavební spořitelny lákají klienty na úrokové fígle. Přesto zůstává pravdou, že se jedná stále o relativně výhodné spoření. Některé nabízejí úrok 3,4 až 5,58 % ročně, tato čísla bývají však vypočtena na nereálných podkladech. Jednak nepočítají s daní z úroků, a pak také s poplatkem za uzavření smlouvy a vedení účtu. Jestliže by měl být výpočet úroku férový, dostaneme se na úplně odlišná čísla. Možná si nyní kladete otázku, zda se tedy stavební spoření vyplatí?
Vyplatí se stavební spoření?
Vezmeme-li v potaz poplatky a daň z úroků, poníží se roční úrok přibližně na 2,9 až 4,2 %. I přes tento fakt to není špatné a stavební spoření s šestiletým časovým horizontem se stále vyplatí. Z pohledu rizik, výnosnosti a likvidity, jde o finanční produkt, který nemá smysl v současné době rušit. Naopak je vhodná doba uvažovat o uzavření nové smlouvy, pokud doposud žádnou nemáte.
Stavební spoření nabízí v současné době Stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna, Wüstenrot stavební spořitelna a Modrá pyramida. Na výběru ideálního spoření, pro dospělé klienty, pokud je účelem zhodnocení úspor, má vliv nejen úrok, ale i aktuální akce stavebních spořitelen. Jako pomůcku lze využít i kalkulátor stavebního spoření online.