K moderní době nepatří jen hezké věci, ale ekologické a šetrné uvažování. Třídění papíru, skla, plastů a zbytků potravin. Co se týče biologických odpadů, stále končí v popelnicích mnoho potravin a zbytků z naší kuchyně. Kompostování je přitom velmi výhodné a lze jej provádět přesto, že bydlíme v panelovém domě. Jednak snížíme množství komunálního odpadu a pak získáme i kvalitní hnojivo.
Pokud máte zahrádku třeba na terase či balkóně, využijete hnojivo sami, popřípadě můžete někomu známému tento váš výpěstek darovat. V Anglii je již zcela běžné, že každá domácnost dostane zelený kyblík, do kterého vhazuje kuchyňské přebytky. Jednou týdně se tento odpad vyváží. Pokud u vás nic takového nehrozí, můžete tomuto problému vyjít naproti i sami.
Jak začít s kompostováním
V kuchyni se najde celá řada odpadků. Nejen potraviny, které nestihneme konzumovat, ale i odřezky, když škrábeme brambory, čistíme mrkev, petržel a jinou zeleninu. Kutilové budou schopni si vyrobit kompostér sami, ale jinak jich je na trhu celá řada. Ze zápachu strach mít nemusíte. Umístit kompostér můžete na balkón či do sklepa. Na dno nádoby se umisťuje hrubozrnný materiál, který provzdušní a zabrání odtoku zapáchající vody. Skladba kompostu by měla být co nejpestřejší.
TIP: čistič odpadů
Slupky a zbytky jen do kompostu
Velmi zajímavé je i využití tzv. kalifornských žížal. Tyto žížaly konzumují bioodpad a jejich činností vzniká vermikompost. Pro tento účel jsou vhodnější vícepatrové kompostéry, protože se díky více úrovním mohou žížaly snadněji pohybovat. Ve spodní části se shromažďuje žížalí čaj, jenž je vhodný na zálivku rostlin. Mezi vhodný odpad ke kompostování se řadí slupky z ovoce a zeleniny, zbytky jídel, jako jsou: rýže, knedlíky, brambory. Přihodit můžete klidně i podestýlku býložravých domácích mazlíčků a další. Co do kompostu nepatří, jsou popel a špačky z cigaret, kočičí podestýlka, kosti, odřezky z masa.