Cuketu známe především z kuchyně, kde se připravuje na mnoho způsobů. Na pultech našich obchodů je k dostání během celého roku. Na rozdíl od okurek se téměř vždy konzumuje tepelně upravená. Známé jsou hlavně jídla z dušené, pečené cukety, ale i plněná, smažená, jako bramborák, řízek, grilovaná. Ale ani sladká jídla nejsou ošizena. Přidává se do těst na buchtu i ovocných knedlíků. K přípravě různých pokrmů se dají spotřebovat i cuketové květy. Cuketa má nízkou energetickou hodnotu, jelikož je v ní zastoupeno 91% vody, trochu vlákniny, vysoký obsah karotenu a minerální látky. Našla si tak místo v zahradách, kde představuje zajímavou alternativu například k dýním či patisonům.
Pěstování cuket
Pěstování cuket nepatří mezi náročné a přináší pěstitelský úspěch i začátečníkům. Dají se buď předpěstovat, nebo rovnou vysévat na záhon. Ideální je květen, ale pozdě není ani v červnu. Minimální teplota půdy pro výsev je 10 stupňů, ale ještě při 13 stupních probíhá klíčení nerovnoměrně a část semen v půdě zahnívá. Proto čím později tím lépe. Vysévání probíhá do hnízd po třech semenech vzdálených cca 50 cm od sebe.
Rostliny potřebují dostatek prostoru vzhledem k jejich mohutnosti, ale díky keříčkovému růstu se hodí i pro menší zahrádky. Prospívají především v dobře prohnojené půdě, ale vypěstovat se dají i na kompostu. Díky bohatě vyvinuté kořenové soustavy snesou i delší období sucha. Takže není potřeba ani doplňková závlaha. Cukety rostou poměrně rychle a už 55 dní po výsevu se ukážou první květy. U cuket a rovněž u patisonů je nutné pravidelně sklízet mladé plody. Rostlina tak může dále kvést a tvořit nové plody. Pokud je nesklidíte, dojde k zastavení další plodnosti.