Ať už jste se pustili do rekonstrukce či renovace bytu nebo rovnou do stavby celého domu, budete potřebovat zbrusu nové interiérové dveře. Jsou podstatným prvkem celkového designu pokoje a zcela zásadním způsobem ovlivňují pocit bezpečí a pohody, který doma očekáváme. Interiérových dveří je ale na našem trhu opravdu přehršel a laik se v tak široké nabídce jen obtížně orientuje. Na co se tedy při výběru zaměřit a jaká kritéria neopomenout?
Materiál je základ
Určujícím prvkem, který vymezuje odolnost interiérových dveří, je materiál, ze kterého jsou vyrobené. Výrobci nabízejí v základě tři rozdílné varianty. Nejlehčí a cenově nejdostupnější jsou dveře z voštiny. Voštinovou výplň tvoří tvrzený papír, z toho si můžete odvodit jejich odolnost. I přesto mohou ale dobře a dlouho sloužit, jen s nimi nesmíte zacházet příliš neopatrně. Na druhou stranu se s tímto typem dveří snadno manipuluje, což může být jejich výhodou. Další variantu tvoří odlehčená dřevotřísková deska, kterou možná znáte pod zkratkou DTD. Děrovaná dřevotřísková deska je oproti voštině pevnější a lépe hlukově izoluje. Třetím typem je plná dřevotříska, které nabízí maximální odolnost. Dveře jsou sice o poznání těžší, než je tomu u dvou předchozích druhů, není ale snadné je prokopnout nebo prorazit.
Povrch určuje životnost
Nejzranitelnější část každých dveří tvoří jejich povrch. Ať už dveře otvíráte několikrát denně nebo jsou stále zavřené, ideální je, když manipulaci s nimi nemusíte věnovat přílišnou pozornost. Čím kvalitnější povrchovou úpravu interiérových dveří zvolíte, tím déle se budete těšit z jejich krásy. Většina českých domácností dává přednost fóliovým dveřím v celé řadě dekorů, které věrně imitují dřevo a jiné přírodní materiály. Dveře s foliovaným povrchem najdou své využití v domácnostech či kancelářích bez zvýšené zátěže. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu interiérových dveří, omývejte je zásadně neagresivními čisticími prostředky, které je nepoškodí. Výrazně vyšší rezistenci poskytují laminátové dveře. Prodávají se hned ve dvou variantách – střednětlaký (CPL) a vysokotlaký (HPL) laminát. Laminátové dveře jsou k nerozeznání od pravého dřeva a dobře odolávají mechanickému poškození. Zvládnou nápor dětí i domácích mazlíčků, nevyblednou a nevadí jim ani voda. Střednětlaký laminát je estetický, odolný a cenově dostupný, ideální i pro rušnější domácnosti. HPL laminát bez problémů snese i vytížené kancelářské prostory, obchody nebo restaurace. Dveře z dýhy či masivu jsou cenově náročnější. Jsou rezistentní vůči mechanickému poškození, nemají ale většinou barevnou stálost. Vlivem dopadajícího světla se jejich barva může změnit.
Otevírání dveří
Interiérové dveře se liší také dle způsobu otevírání. Zvolený typ otvírání interiérových dveří závisí především na prostoru, který máte k dispozici. Každá varianta má své klady i zápory a hodí se do různých interiérů. Zdaleka nejčastější jsou otočné dveře. Ty jsou zavěšené na pantech usazených v zárubních. Křídlo dveří je v zárubních výborně utěsněné, díky čemuž dveře poskytují vítanou zvukovou izolaci. Nabízejí se v širokém množství rozměrů i v rozmanitých barevných provedeních. Jejich nevýhodou je ale větší prostor, který potřebujete pro otevření dveří, což může činit obtíže ve stísněných místnostech. Tam jsou pak ideální posuvné dveře, které výrazně šetří místo. Mohou se umístit přímo na stěnu nebo do stavebního pouzdra. S tím ale musíte počítat už při stavbě. Nevýhodou tohoto typu interiérových dveří může být nižší úroveň zvukové izolace a vyšší propustnost průvanu oproti klasickým křídlům. Také musíte počítat s tím, že u posuvných dveří bez pouzdra se tam, kam se dveře vysunují, nemůže umístit nic ke stěně, ani na stěnu.
Pravé nebo levé?
Možná vás překvapí, že ty pravé dveře mohou být i levé! Víte, jak je to možné? Jednotlivé typy interiérových dveří se totiž liší podle toho, na které straně mají panty a také kterým směrem se otevírají. Pro prodejce je tato informace zcela zásadní, před koupí byste si měli být jisti, jaký typ dveří potřebujete. Jak to zjistíte? Nemějte obavy, není to vůbec obtížné. Postavte se ke dveřím tak, aby se jejich křídlo otevíralo směrem k vám. Nyní se podívejte, na které straně uvidíte panty. Jsou po vaší pravé ruce? Pak se jedná o dveře pravé. Pokud jsou po levé ruce, zvolte variantu levou. U dvoukřídlých dveří se postupuje stejně, určující je ta část, která se otevírá jako první. Také je na ní umístěna klika.
Zaměřte se na rozměr
I když je na trhu široká nabídka rozměrů interiérových dveří, může se i zde při výběru udělat chyba. Měření je náročnou disciplínou, a pokud si nejste jisti, že jste potřebnou velikost vybrali správně, obraťte se na odborníky z řad prodejců nebo výrobců dveří. Ti vám s určením správné délky a šířky dveří rádi pomohou.
Barvy, vzory, dekory
Interiérové dveře vás potěší širokou nabídkou rozmanitých barev, dekorů a vzorů. Je to asi nejpříjemnější část celého vybírání. Volba toho správného designu ale i přesto může zabrat spoustu času. Nejste si jisti, v jakém odstínu interiérové dveře vybrat? Odborníci na bytový design se shodují ve dvou možných přístupech. Dveře můžete buď co nejvíce sladit s odstínem podlahy, anebo je naopak zvolit ve výrazném kontrastu.