Zdá se nám, jako by ji bylo všude kolem dost, ale opak je pravdou. Už dnes jsou na zeměkouli místa, kde je pitné vody tragický nedostatek. Přesto s ní mnoho lidí skutečně plýtvá, a to i přesto, že si tak zvyšují vlastní náklady na domácnost.
Šetřit vodou znamená i šetřit vlastní peníze, proto jistě oceníte několik jednoduchých tipů, jak na to.
1. Jak myjete nádobí?
Nejúspornější způsob, jak mýt nádobí v domácnosti s několika členy, je myčka na nádobí. Na rozdíl od ručního mytí spotřebuje jen několik litrů na jeden mycí program. Tam, kde se myčka nevyplatí, například pokud jste singl, je vhodnější a úspornější varianta mytí nádobí v napuštěném dřezu. Jestliže myjete nádobí pod tekoucí vodou, splachujete do odpadu ročně tisíce.
2. Sprcha nebo vana?
Relaxace ve vaně se jen těžko něčím nahradí, ale na běžné mytí používejte sprchu. Při sprchování vám postačí třetina vody, kterou byste napustili do vany. Když to vynásobíte členy rodiny, lehko si spočítáte, jak hodně vody a tím i peněz ušetříte. A vanu si dopřejte jen ve výjimečných případech.
3. Pořiďte si perlátory
Perlátor na vodovodní baterii je položka cca za dvě stovky, ale ihned vám začne vracet do rozpočtu o poznání víc. Oceníte ho hlavně na sprchové hlavici. Proud vody je obohacený vzduchem a ani nepoznáte, že ve skutečnosti vytéká mnohem míň vody.
4. Úsporné splachování toalety
Moderní nádržky už mají dvě možnosti splachování, přesto ne všichni používáme tu úspornější variantu, když je to možné. A děti často ani nevědí, co zmáčknout. Těm ovšem můžete udělat dobrou pomůcku: nalepte na tlačítko s úsporným splachováním veselého smajlíka a na druhé smutného. Změnu zaznamenáte brzy.
Také pravidelná údržba nádržky se vyplatí – nenechte splachovač protékat.
5. Neteče někde zbytečně?
Je řada způsobů, jak vodou šetřit, například díky úsporným pracím programům nebo zachytávání dešťové vody, ale co bychom si měli hlídat nejvíc, je, aby nikde netekla zbytečně. Proto je dobré mít pákové baterie, které můžeme vypnout, když se právě mydlíme, čistíme zuby nebo se holíme. Správně nastavená teplota poteče i po tom, co ji znovu pustíme.