Léto končí a přichází barevný podzim. Přesto, že máme třeba zahrádku celoročně k dispozici, budeme jí používat nyní méně a méně. Nastala doba vhodná k připravení zahrádky, pro zimní odpočinek a musíme jí trochu pomoci.
Péče o trávník
Během podzimu už trávník výrazně neporoste, a proto naposledy před zimou nastartujte sekačku. Po zcela poslední seči je vhodné trávník zásobit hnojivem s obsahem draslíku. Během roku trávník hojně rostl a houstl, proto se pravděpodobně připojily i sousední výsadby. Podzim je doba, kdy je potřeba trávník oříznout a oddělit od okolní výsadby. Pokud nemáte k tomuto účelu speciální nástroje, vystačíte si s rýčem a motyčkou. Drny přidávejte do kompostu a sousedící výsadbu oddělte oblázky, kůrou, štěpkou (strojně nakrácená a nadrcená dřevní hmota). Na jaře se vám pak bude lépe trávník sekat a v keřících neporoste vysoká tráva.
Péče o záhonky
Pokud se přes vaší veškerou snahu povedlo vyrůst plevelu, je nutné před zimou jeho odstranění. Půda je během podzimu mokrá, ale ne zmrzlá, je tedy možné snadno vytáhnout plevel i s kořenem. V tomto období již znovu nevyroste a pomoc hebricidů by při nízkých teplotách pozbyla účinku. Při plení záhonku upravujeme i rozrůstající se trvalky tak, aby nezarůstaly vzájemně jedna v druhou. Většina trvalek a travin se mohou před zimou ostříhat. Jejich listy by patrně stejně v zimě omrzly a uschly.
Pouze některé druhy travin se stříhají až na jaře (je potřeba si zjistit, jaký druh máte). Do ořezaných stébel by mohla natéci voda a uhnily by. Některé traviny zdobí zahradu i během zimního období – stačí je jen svázat provázkem. Jiné rostliny přestěhujte do zimní zahrady nebo prostor, kde mohou bez úhony přezimovat. Závlaha již není tak extrémní, jako v létě. Systém závlahy zbavte vody – v mrazech by se mohly poškodit hadice a plastové spojky.