Nabídka umývadel všech rozměrů a tvarů je tak veliká, že je obtížné vybrat to jediné správné. Podle čeho si tedy vybrat to správné, aby nejen splňovalo všechny funkce, ale zároveň i ladilo se zbytkem koupelny?
Tvar, velikost a materiál
Tvar vybíráme s ohledem na styl, v němž je koupelna zařízená – do moderních interiérů se hodí geometrické tvary a ostré hrany, do koupelny zařízené spíš v retro stylu pořídíme rozhodně umývadlo s oblými tvary.
Velikost určuje nejen to, jak velká je celá místnost, ale také kolik místa nám na umývadlo zbývá. Musíme počítat s tím, že by mělo být dobře přístupné a před ním je nutné nechat cca 80 cm volného prostoru.
Kromě tradiční keramiky jsou dnes k dostání i mnohem zajímavější materiály: dřevo, nerez, sklo či smaltovaná ocel. Zajímavá je i jejich kombinace, například dřevěné umývadlo na mramorové odkládací desce a podobně. Výběr materiálů ale musí být stedný pro všechno vybavení koupelny, aby byl celkový dojem sladěný.
Jak na malé koupelny
V malých koupelnách nebudou vhodná umývadla širší než 50 – 55 cm, zabíraly by zbytečně moc místa a v celkovém konceptu by mohly působit rušivě. Důležité je i vhodné umístění, speciálně v malých prostorech stojí za zváženou rohové umývadlo doplněné rohovou skříňkou a poličkami. V obchodech jsou k dispozici různá řešení odkládacích desek a úložných skříněk, která malý prostor účelně využijí.
V extrémně malých koupelnách použijte alespoň umývátko vhodné na toalety. Jsou k dostání v šířce i kolem 35 cm a s hloubkou od 22 cm. Na běžné umytí a vyčištění zubů bude postačující a vy nebudete muset koupelnou prolézat se zadrženým dechem.
Větší koupelna – větší komfort
Jestli jste při stavbě domu mysleli na dostatek místa v koupelně, můžete si dovolit pořídit i dvojumývadlo nebo dvě samostatná, zvlášť pokud jste početnější rodina. Dvojumývadlo nabízí větší odkládací prostor, je ale finančně nákladnější variantou. Dvě klasická umývadla představují více prostoru při používání.