Melouny patří mezi oblíbené, chutné a osvěžující ovoce. Rostliny melounu jsou teplomilné, nesnáší chladné podnebí. Vůbec nejlépe se jim tak bude dařit v teplých oblastech. S určitými úspěchy je možné pěstovat melouny i v našich podmínkách. Obvykle se jedná o dva druhy melounů – meloun vodní a meloun cukrový.
Dobře propracovaná a propustná půda
Melouny potřebují pro zdárný růst a k vytváření plodů dobře propracovanou půdu s dostatkem živin. Ideální je přídavek hnoje pro zajištění humusu. Půda musí být také dobře propustná. Melouny by měly být umístěny na slunném pozemku, ideální je orientace na jih. Pro úspěšnější pěstování se doporučuje používat černou netkanou textilii, která zajišťuje vyšší teplotu.
Jak meloun vodní, tak i meloun cukrový je možné pěstovat také přímo ve skleníku – to se doporučuje především v chladnějších oblastech.
Pěstování ze semen
Melouny se pěstují ze semen, která se vysévají již na přelomu března a dubna do květináčů či kelímků. Přesazení na exteriérové stanoviště se potom doporučuje v polovině května. Jednotlivé sazenice melounů by měly být ve sponu přibližně 1 x 1 metr.
Základní požadavky
Melouny potřebují dostatek světla, tepla a také vlhkost. Zálivka by měla probíhat denně, ideálně ve večerních hodinách. Pokud je období sucha, je vhodné zalévat i několikrát denně.
Rostliny melounů také okopávejte, nenechávejte je zarůstat plevelem, který by vysával živiny z půdy. Melouny potřebují opylení – především, pokud se rozhodnete pro jejich pěstování ve skleníku, kam se nedostane hmyz, musíte použít štětec a přenést pyl z tyčinek na bliznu.
Plody melounů se sklízejí na konci léta, konkrétní termín se odvíjí od počasí. Zralý plod melounu pozná zkušenější pěstitel jeho poklepáním – uslyšíte dunivý zvuk a také si všimnete usychající stopky!