Cibule patří mezi zeleninu se širokospektrým užitím. Bude se vám hodit k přípravě mnohých pokrmů. Nutno říci, že dnes seženete více druhů cibulí, které se liší například i v chuti nebo náročnosti pěstování. V každém případě, pokud si vypěstujete u vás na zahradě vlastní cibuli, můžete si být jisti, že bude o hodně lepší, než ta kupovaná. Pěstování není naštěstí nic složitého – zvládnete to i vy!
Brzký výsev do hlinitopísčité půdy
Cibuli vyhovuje středně těžká, hlinitopísčitá půda. Výsev by měl proběhnout co nejdříve z jara, aby měla semena dostatek vláhy – standardně se doporučuje konec měsíce dubna. Cibule se vysazuje do řádků, které mají mít vzdálenost zhruba 30 cm, sázejte do hloubky 2 až 3 cm. Následně se v řádku potom podle potřeby jednotlivé cibule jednotí obvykle na 4 – 5 cm.
Důležitá je pravidelná kultivace, která si klade za cíl maximální udržení provzdušnění půdy. Zálivka je vhodná pouze do poloviny července.
Sklizeň při polehlé nati
Sklizeň cibule je individuální záležitostí – záleží na konkrétním druhu i počasí, které v průběhu pěstování převládalo. Obecným ukazatelem je polehlá nať – pokud je zhruba polovina natě polehlá a cibule mají žlutohnědou slupku, je ten správný čas. Cibuli je vhodné dosoušet – buď přímo na záhonu (v suchém období) nebo na dobře větraných roštech.
Možné i pěstování ze sazečky
Některé odrůdy cibulí je možno pěstovat jiným způsobem – ze sazečky. V takovém případě se jedná o jakési předpěstování – osivo se vysévá od polovin března nahusto do řádků.
Jakmile rostliny cibule dosáhnou síly tužky, je třeba sazenice vytrhat a nechat zatáhnout na slunci. Tyto předpřipravené sazenice se potom vysazují až další rok z jara.
Přezimující odrůdy
Na trhu jsou k dispozici i přezimující odrůdy. Ty se sázejí na podzim – obvykle v září. Cibule se musí do prvních mrazíků dostatečně vyvinout, aby přečkaly zimu. Přesto však slabší sazenice vymrznou, ty odolnější však poskytnou včasnou sklizeň!