Léčivé rostliny dokážou pomoci při mnoha zdravotních problémech. Patříte-li mezi příznivce přírodní léčby a raději se spolehnete na bylinky, než abyste si do těla dobrovolně vháněli chemii, pak je náš dnešní článek určený právě vašim očím. Věřte nebo ne, ale existuje celá řada rostlinek, které jsou opomíjeny pro své léčitelské schopnosti – a to je škoda. Sice je možná znáte a dokonce jste je i viděli, ale nikdy vás nenapadlo pěstovat si je v květináčku na balkoně. Dnešní článek vám pomůže tento stav změnit a představí vám léčivé rostliny, které si hravě zvládnete vypěstovat i vy – ať už doma, na balkoně nebo na zahrádce na záhonku.
Léčivé rostliny vhodné do bytu
Celou řadu bylinek – známých i středomořských – Léčivé rostliny dokážou pomoci při mnoha zdravotních problémech. Pokud se tedy rozhodnete vypěstovat si doma například tymián či rozmarýn, počítejte s tím, že vám pravděpodobně do dalšího roku nevydrží. Na delší čas si můžete pořídit oblíbené aloe, což je velice známá pokojová rostlina. Skvěle se doma daří i pelargoniím, které jsou nádherně voňavé a známé pro své pozitivní účinky na zjemnění napětí během menstruace.
Co se hodí na balkon nebo terasu
Chcete-li léčivé rostliny pěstovat na balkoně nebo terase, i pro vás máme pár tipů. Květináčkům bude náramně slušet vesele zelená máta – pomáhá na zažívání -, voňavá meduňka – pozitivní účinky na pocuchané nervy -, nebo i některé druhy pelyňku – prospívá při revmatismu. Chybu neuděláte ani tehdy, rozhodnete-li se vsadit na angínovník – na bolesti v krku -, rmenec – spáleniny a uklidnění -, nebo třeba na jahodník, šťovík či jiné středomořské bylinky, které se používají jako koření – rozmarýn, dobromysl, tymián, levandule a další.
Na záhonek jasná volba
Kromě již zmíněných rostlinek si na záhonek můžete vysadit i další léčivé rostliny. Obecně je známo, že všem rostlinám a květinám se přeci jen nejlépe daří ve volné půdě, takže pokud máte to štěstí a vlastníte záhonek, neváhejte a ihned do něho něco zasaďte. Doporučíme vám například třapatku – na imunitu -, tužebník jilmový – přírodní aspirin -, monardu – podporuje chuť k jídlu -, nebo třeba i yzop – na špatné trávení.